Jak rozliczać dotacje jeśli spółka korzysta z ulgi B+R?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 2 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. prowadziła prace rozwojowe do końca 2023 r., na które otrzymała dotację z NCBiR. W lutym 2024 r. został rozliczony i zamknięty budżet dotacji. Zgodnie z budżetem spółka miała określone wydatki ogółem na prace rozwojowe, które były kosztami kwalifikowanymi i otrzymała na te koszty kwalifikowane 60% dotacji. Oprócz dotacji na ww. koszty bezpośrednie prac rozwojowych otrzymała również dotację ryczałtową na koszty ogólne (pośrednie) w wysokości 25% kosztów kwalifikowanych. Po zamknięciu projektu okazało się, że spółka przekroczyła sumę wydatków kwalifikowanych, tj. miała określone w budżecie wydatki na prace rozwojowe w wysokości np. 1.000.000 zł, a poniosła 1.200.000 zł.

Czy te 200.000. spółka powinna rozliczyć jako koszty prac rozwojowych finansowanych z własnych środków?

Czy w związku z przekroczeniem budżetu nie może ich rozliczyć w koszty prac rozwojowych?

Dotacja ryczałtowa na koszty ogólne była przyznawana jako 25% kosztów kwalifikowanych, a nie jako zwrot faktycznie poniesionych kosztów ogólnych. W związku z tym przychód z dotacji wyszedł wyższy niż poniesione koszty ogólne, czy tę nadwyżkę otrzymanej dotacji spółka powinna rozliczyć jako przychody opodatkowane? Generalnie dotacja korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT.

W którym roku tj. 2023 czy 2024, spółka powinna rozliczyć koszty prac rozwojowych, tj. rozpoznać WNiP lub jednorazowo w pozostałe koszty operacyjne?

Ostatnie koszty poniosła pod koniec 2023 r., ale rozliczenie budżetu z NCBiR nastąpiło w 2024 r. Spółka na chwilę obecną nie planuje podjąć produkcji produktów, tylko poszukuje inwestora lub planuje sprzedać technologię.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX