Jak rozliczać czas pracy pracownika medycznego zatrudnionego w podmiocie leczniczym w wymiarze połowy etatu w ruchomym rozkładzie czasu pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kociemba Alicja
Odpowiedzi udzielono: 8 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak prawidłowo należy rozliczać czas pracy pracownika medycznego zatrudnionego w podmiocie leczniczym w wymiarze 1/2 etatu z zastosowaniem (na wniosek pracownika) ruchomego, elastycznego czasu pracy?

Pracownik sam sobie określa godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Czy należy wyliczyć cas pracy nominalny przypadający do danego miesiąca dla pracownika i porównać z faktycznie wypracowanym czasem pracy i różnicę traktować jako godziny ponadnormatywne?

Należy dodać, że w żadnym dniu pracownik nie przekracza ustalonej dobowej normy czasu pracy 7 godz. i 35 min.

Jak prawidłowo i czy należy udzielić urlopu temu pracownikowi, jeżeli faktycznie wypracuje obowiązującą go normę czasu pracy w danym miesiącu, gdyż w jednym dniu pracuje dłużej a w innym nie pracuje w ogóle?

Czy pracownik ten powinien mieć ustalony harmonogram pracy na dany miesiąc mówiący o liczbie godzin do przepracowania w danym dniu (pomimo, że sam ustala godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy) i wtedy udzielany jest urlop na dane dni robocze, a w dniach w których pracuje dłużej będzie miał rozliczone i wypłacone godziny ponadnormatywne?

Czy może jednak określić w informacji przekazywanej pracownikowi, że ma pracować 5 dni w tygodniu?

Jak prawidłowo należy ewidencjonować czas pracy oraz udzielać urlopu w wyżej opisanej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX