Jak procedować wniosek na przetwarzanie odpadów, skoro obecnie na tym terenie jest MPZP i zabrania na tym terenie utylizacji odpadów, składowania odpadów i na danym terenie znajduje się ochrona trzcinowiska?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2023 r.

PYTANIE

Decyzję na rekultywację (za pomocą odpadów) terenu wydano w 2006 r. w oparciu o art. 102 i 106 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. Rekultywacja na 10 lat, tj. do 2016 r. nie było wówczas miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kierunek rekultywacji rolny. W 2014 r. pojawił się na przedmiotowym terenie rekultywacji MPZP. W 2016 r. wnioskodawca wystąpił o zmianę decyzji na podst. art. 155 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. z wnioskiem o przedłużenie terminu rekultywacji do 2026 r. Organ wyraził zgodę na zmianę decyzji nie mając wiedzy, że od dwóch lat na terenie rekultywacji jest MPZP (nie było również opinii organu, tj. gminy zarówno przy wydaniu decyzji na rekultywację jak i przy zmianie decyzji na podst. 155 k.p.a.). Rekultywacja odbywała się do 2022 r. bez decyzji na przetwarzanie odpadów, dopiero po kontroli WIOŚ na początku 2023 r. wnioskodawca złożył wniosek na przetwarzanie odpadów polegające na wypełnieniu odpadami terenu niekorzystnie przekształconego-rekultywowanego.

Jak procedować wniosek na przetwarzanie odpadów polegające na wypełnieniu odpadami terenu niekorzystnie przekształconego-rekultywowanego, skoro obecnie na tym terenie jest MPZP i zabrania na tym terenie utylizacji odpadów, składowania odpadów i na danym terenie znajduje się ochrona trzcinowiska?

Czy mimo zapisów MPZP wydać zezwolenie z uwagi na decyzję rekultywacyjną wydaną w 2006 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX