Jak prawidłowo ustalić linię brzegową, gdy przy brzegu znajduje się skarpa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta prowadzi jeszcze sprawy wszczęte, a niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne w zakresie ustalenia linii brzegowej - postępowanie prowadzone z urzędu na podstawie art. 15b ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. z 2001 r. w związku z modernizacją ewidencji gruntów. Przedłożony projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami oraz stan faktyczny w terenie przestawia linię brzegowa jako wyraźną krawędź brzegu jeziora z tym, że krawędź ta została określona jako góra skarpy przylegającej do jeziora. Problem jest tego typu, że skarpa jest wysoka, kilka metrów od lustra wody, w przestrzeni pomiędzy dołem skarpy a górą skarpy są zadrzewienia i zakrzewienia.

Czy taki sposób ustalania linii brzegowej jest prawidłowy?

Geodeta wskazuje, że projekt rozgraniczenia jest efektem uzgodnień z ZMiUW (obecnie w likwidacji). Powołują się na wyrok WSA w Gliwicach, II SA/GI 9/13, który wskazuje, że dla ustalenia nowej linii brzegu nie ma znaczenia poziom lustra wody lecz górna krawędź skarpy brzegowej. Wyrok ten odnosił się do ustalenia linii brzegowej rzeki.

Czy taka zasada powinna być przyjmowana przy wyznaczaniu wszystkich cieków, jezior?

Czy w sytuacji gdy góra skarpy obejmuje w swojej przestrzeni inne grunty przyległe - lasy, zadrzewienia czy nawet grunty oznaczone jako R, taki sposób wyznaczenia linii jako wyraźna krawędź brzegu jest prawidłowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX