Jak prawidłowo udokumentować zakup drewna od rolnika ryczałtowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2018 r.

PYTANIE

Podatnik VAT zawarł z rolnikiem ryczałtowym umowę, zgodnie z którą w zamian za usługę porządkowania terenu i ścinki drzew mógł pozyskiwać od rolnika drewno. Z tytułu tych transakcji strony wystawiały faktury VAT (za porządkowanie terenu i ścinkę drzew) oraz faktury VAT-RR (za sprzedaż drewna). Na fakturach widnieje zapis "płatność gotówką", jednak obie strony nie dokonywały wzajemnych zapłat. Zapłaty za wszystkie transakcje dokonywano w ramach kompensaty wzajemnych wierzytelności. Zgodnie z art. 116 ust. 6 pkt 1 i 2 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u. zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 u.p.t.u., w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności.

W związku z powyższym:

1) czy pozyskiwane od rolnika ryczałtowego z jego gospodarstwa drewno można uznać za produkt rolny, o którym mowa w art. 116 ust. 6 pkt 1 u.p.t.u.?

2) czy zapłata w formie kompensaty powoduje, iż nabywca - podatnik VAT, traci prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego, a jeżeli nie traci tego prawa - to w jakim okresie mógłby odliczyć podatek naliczony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX