Jak prawidłowo rozliczyć świadczenia opieki zdrowotnej udzielone pacjentowi w IP, gdy pobyt w IP nie kończy się hospitalizacją?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Twarowski Adam
Odpowiedzi udzielono: 18 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób należy poprawnie rozliczyć świadczenia udzielone w izbie przyjęć pacjentowi, jeżeli pacjent ten został przyjęty na oddział na hospitalizację?

Jeżeli świadczenie z izby przyjęć zakończy się hospitalizacją pacjenta, to przy świadczeniu z IP nie może być procedur rozliczeniowych, ponieważ NFZ zwróci błąd "Świadczenie na izbie przyjęć wykazane równocześnie z pierwszym dniem hospitalizacji".

Czy w tej sytuacji zastosowanie ma § 26. pkt. 10 zarządzenia szpitalnego, który stanowi, że nie dopuszcza się łącznego rozliczania świadczeń z innymi rodzajami, z wyjątkiem świadczeń w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie oraz świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne realizowanych w ramach programu pilotażowego?

Czy wobec tego świadczenia udzielone pacjentowi w IP, gdy nie ma hospitalizacji, rozliczamy na podstawie umowy o udzielanie świadczeń w IP, a gdy świadczenie w IP zakończy się hospitalizacją, nie wykazujemy tych świadczeń do rozliczenia w ramach hospitalizacji?

Czy gdy dojdzie do hospitalizacji świadczenia z IP rozliczamy oddzielnie na podstawie umowy zawartej z NFZ o udzielanie świadczeń w IP?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX