Jak prawidłowo prowadzić postępowanie w sprawie zasiłku rodzinnego, czy są podstawy do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, gdy obydwoje rodziców po rozstaniu złożyło wnioski?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 27 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Małżonkowie (w konflikcie bez wyroków sądowych) złożyli wnioski o przyznanie zasiłku rodzinnego na troje wspólnych dzieci w dwóch organach (Pani wyprowadziła się od męża).

Nasz Organ przyjął wniosek od Klientki, dzieci przebywają przy matce. W składzie rodziny widnieje mąż i troje dzieci. Wysłano wniosek do Organu właściwego według zamieszkania męża z zapytaniem, czy również został złożony wniosek o zasiłek rodzinny na te dzieci.

W odpowiedzi uzyskano odpowiedź, że ich klient złożył wniosek (po dacie wynika, że wcześniej niż małżonka). Organ przyznał mu zasiłek rodzinny na podstawie dokumentów, że to on utrzymuje dzieci z pensji, ponieważ matka dzieci nie pracuje.

Organ nie przeprowadził żadnego postępowania w sprawie ustalenia faktycznej opieki nad dziećmi. Naszym zdaniem, Organ bezpodstawnie zablokował przyznanie zasiłku rodzinnego w naszym Organie.

Czy wydać decyzję odmowną, od której strona wniesie odwołanie?

Jak prawidłowo prowadzić postępowanie w tej sprawie i czy wysłać pracownika na wywiad w celu ustalenia faktycznej opieki na dziećmi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX