Jak prawidłowo powinien sporządzać remanent podatnik prowadzący działalność gospodarczą o charakterze organizacji konkursów dla gołębi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 11 lipca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów, jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na organizacji konkursów (zawodów) dla gołębi. Uczestnik konkursu (właściciel gołębi) podpisuje regulamin, w którym określone są warunki uczestnictwa w konkursie, tj. wnosi ustaloną opłatę za uczestnictwo w konkursie oraz oddaje gołębie z kartami własności do mojego gołębnika w celu aklimatyzacji oraz szkolenia. Za ww. opłatę biorę na siebie także obowiązek opieki nad powierzonymi gołębiami. W zamian za opłatę właściciel gołębi ma prawo uczestniczyć w organizowanej przeze mnie imprezie związanej z konkursem oraz otrzymuje nagrodę, której wysokość uzależniona jest od miejsca (lecz nie dalszego niż 50), które zajmie jego gołąb w locie finałowym. Gołębie, które wróciły z lotu finałowego wystawiam na aukcji internetowej. Po zakończeniu aukcji właściciel otrzymuje 50% wartości netto uzyskanej ze sprzedaży gołębia, a druga połowa jest dla mnie. Gołębie, które nie znajdują nabywców na aukcji, przechodzą na moją własność. Dla tych gołębi w dalszym ciągu szukam nabywców lub przeznaczam do rozrodu. Na koniec roku w moim gołębniku znajdują się gołębie, które są już moją własnością, młode gołębie urodzone u mnie oraz gołębie powierzone mi przez właścicieli i szkolone do następnych zawodów.

Które gołębie powinienem ująć w remanencie i jak je wycenić?

Czy w ogóle powinienem sporządzać remanent dotyczący gołębi, skoro nie mam dowodu zakupu i w poz. 10 PKPiR nie mam żadnych wartości?

A może w poz. 10 PKPiR powinienem wpisywać jakieś kwoty dot. gołębi, które przechodzą na moją własność?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX