Jak prawidłowo określić przedziały wysokości kwot wynagrodzenia zasadniczego pracownika samorządowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 9 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W regulaminie wynagradzania jednostki samorządu terytorialnego, dla poszczególnych kategorii zaszeregowania nie zamieszczono pojedynczych, konkretnych kwot, a wartości dwuskładnikowe. Przykładowo w tabeli dla kategorii XIX zapisano przedział od "gwarantowane + 300" do "gwarantowane + 3000". Z definicji regulaminu można dowiedzieć się, że pod pojęciem "gwarantowane" kryje się zmienna, ruchoma kwota najniższego wynagrodzenia za pracę tj. obecnie zgodnie z rozporządzeniem - do lipca wynosiła ona 3490 złotych. Natomiast na porozumieniach zmieniających warunki pracy i płacy w pozycji "wynagrodzenie zasadnicze" zapisano już konkretną stała kwota np. 3800 złotych.

Czy na porozumieniu nie powinno być również zapisane wynagrodzenie zasadnicze "gwarantowane + 310 zgodnie z ww. tabelą"?

Czy powyższe zapisy określające przedziały wysokości kwot wynagrodzenia zasadniczego są opisane prawidłowo, zawierają one bowiem dwa składniki, z których jeden jest zmienny?

Czy w przypadku, gdy zmienna "gwarantowane" wzrosła do 3600 złotych, można bez zmiany warunków obniżyć drugi składnik wynagrodzenia zasadniczego wcześniej ustalony, w tym przypadku na 310 złotych do kwoty 200 złotych bez zawierania nowego porozumienia z pracownikiem, tak aby docelowo kwota wynagrodzenia na porozumieniu pozostała na tym samym poziomie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX