Jak prawidłowo określić datę przedawnienia zaległości podatkowych oraz okres zawieszenia biegu terminu przedawnienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 29 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Otrzymałam zapytanie z Urzędu Skarbowego o udzielenie informacji na temat przewidywanej daty przedawnienia zobowiązania podatkowego dłużnika, u którego trwa postępowanie dot. egzekucji z nieruchomości. My jesteśmy wierzycielami i jednocześnie wnioskującymi o egzekucję z nieruchomości. Muszę przeanalizować zaległości pod względem postępowania egzekucyjnego i przedawnienia.

W jaki sposób powinnam liczyć bieg przedawnienia jeśli u dłużnika: - zajęto świadczenie emerytalne (ZUS regularnie dokonuje potraceń) - wystawiono tytuły wykonawcze, które dołączono do zajęcia świadczenia emerytalnego - w 2022 r. dłużnik wystąpił o rozłożenie na raty zaległości, w 24.01.2023 r. wydano decyzję rozkładającą zaległości na raty, po czym 24.04.2023 upadła z mocy prawa ponieważ dłużnik nie dotrzymał terminów ustalonych w decyzji (przy czym wpłacił I ratę) - czy ta sytuacja zawiesiła bieg? Jeśli tak, to na jaki okres?

Dłużnikowi wystawiano za zaległości od 2020 do 2023 r. tytuły wykonawcze.

Jak oszacować ich termin przedawnienia jeśli do zajęcia świadczenia emerytalnego dochodziły co roku kolejne tytuły egzekucyjne? Czym się kierować, aby prawidłowo oszacować datę przedawnienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX