Jak prawidłowo należy ująć w księgach korektę miesięcznego rozliczenia, jeżeli do urzędu zapłacono zobowiązanie w pierwotnej wysokości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jednostka mikro opłaca co miesiąc podatek dochodowy (CIT), na podstawie miesięcznego rozliczenia. Zdarza się, że rozliczenie miesięczne ulega korekcie, a kwota podatku do zapłaty zmniejsza lub zwiększa się.

Jak prawidłowo należy ująć w księgach korektę miesięcznego rozliczenia, jeżeli do urzędu zapłacono zobowiązanie w pierwotnej wysokości, tj. przed korektą?

Czy zapisy korygujące powinny zostać wprowadzone do ksiąg każdorazowo w momencie ich powstania (zarówno te zmniejszające jak i zwiększające zobowiązanie), czy przygotowując rozliczenie roczne, jednorazowo zaksięgować kwotę do zwrotu, bądź do dopłaty do Urzędu?

A wtedy saldo konta podatku dochodowego winno wykazywać prawidłową kwotę podatku dochodowego, za dany rok, a saldo konta rozrachunkowego z US z tytułu podatku dochodowego powinno wskazywać kwotę, którą urząd powinien zwrócić, bądź jednostka dopłacić do US?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX