Jak prawidłowo dokonywać weryfikacji korekt deklaracji CEEB i przyznać zgodnie z u.d.m. dodatek węglowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 1 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ustawa o CEEB precyzuje, co i jak ma być zgłoszone, m.in. informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw, o których mowa odpowiednio w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c, oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

Co w sytuacji, jeżeli wnioskodawca nie zaznaczył funkcji C.O lub eksploatacji, bądź przy kotle c.o. nie wskazał rodzaju paliwa?

Czy może dokonać korekty po 11.08.2022 r. i czy będzie ona uwzględniona przy przyznaniu dodatku?

Ustawa o dodatku węglowym nie reguluje, co jest błędem i że taki błąd można skorygować w CEEB. Pracujemy na ustawie o dodatku węglowym, a ona mówi, że dodatek węglowy przysługuje gdy:

1) do CEEB wpisano lub zgłoszono do 11 sierpnia, jako główne źródło ogrzewania istniejący już piec na węgiel kamienny lub

2) do CEEB wpisano lub zgłoszono po 11 sierpnia, jako główne źródło ogrzewania po raz pierwszy uruchomiony piec na węgiel (…).

Zgodnie z art. 27g ust. 1 ustawy o termomodernizacji (…), właściciel lub zarządca budynku lub lokalu składa do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw, o których mowa odpowiednio w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c, zwaną dalej "deklaracją", w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw.

Jak prawidłowo dokonywać weryfikacji korekt deklaracji CEEB i przyznać zgodnie z u.d.m. dodatek węglowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX