Jak prawidłowo dokonać korekty podatku odliczonego z tytułu zakupów związanych z budową budynku z lokalami mieszkalnymi, handlowymi, garażami, gdy zmienia się przeznaczenie lokalu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kica Jolanta
Odpowiedzi udzielono: 15 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W ramach prowadzonej działalności podatnik wybudował budynek wielorodzinny z garażami i lokalami handlowymi z zamiarem sprzedaży wszystkich lokali mieszkalnych, garaży i lokali handlowych. Budując przedmiotowy budynek odliczał VAT w pełnej wysokości (8% od usług budowlanych i 23% od zakupionych materiałów). Koszty rozliczane były wskaźnikiem proporcji udziałów poszczególnych lokali w całym budynku. Niesprzedane lokale mieszkalne, garaże i lokale handlowe zostały przeznaczone na wynajem zgodnie z ich przeznaczeniem. Podatnik wyliczył wartość początkową wskaźnikiem proporcji o którym mowa powyżej i przyjął jako środki trwałe poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe, które amortyzował. Jeden z lokali jest wynajmowany od 1.01.2011 r. tj. od momentu gdy został oddany do użytkowania, kolejne lokale rozpoczęto wynajmować w latach późniejszych. Wynajem na cele mieszkalne był zwolniony z podatku VAT, wynajem lokali użytkowych opodatkowany był stawką VAT 23 %. W momencie zmiany przeznaczenia lokali mieszkalnych, garaży i lokali użytkowych, podatnik powinien był dokonać korekty VAT o której mowa w art. 91 ust. 7a ustawy o VAT (korekty rozłożonej na okres 10 lat). Nie dokonano jednak takiej korekty w momencie zmiany przeznaczenia lokali mieszkalnych i lokali użytkowych. Korekta zostanie dokonana po kilku latach od momentu pierwszego zasiedlenia. Podatnik zamierza dokonać korekty VAT naliczonego za poprzednie lata stosując wyliczenie: wartość początkową lokalu pomnożyć przez stawkę VAT 8% w przypadku lokali mieszkalnych i 23% w przypadku lokali użytkowych i pomnożyć przez korygowane lata /10. W kolejnych latach będzie dokonywał korekty w stosunku 1/10 rocznie. Czy podejście jest prawidłowe? Jak rachunkowo dokonać korekty? W przyszłym roku nastąpi sprzedaż lokali.

Jaką stawką podatku VAT opodatkować sprzedaż lokali mieszkalnych i lokali użytkowych, jeżeli nabywcą jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej i nie będąca rolnikiem ryczałtowym, a jaką stawką gdy sprzedaż jest dokonywana na rzecz osoby prowadzącej działalność gospodarczą, będącej czynnym podatnikiem VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX