Jak powinny wyglądać poprawnie sporządzone zapisy w księdze rachunkowej dokonywane na podstawie wyciągu bankowego w przypadku wypłacanych wynagrodzeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Błaszko Adam
Odpowiedzi udzielono: 8 września 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na WB występuje każdy pracownik oddzielnie, natomiast rozksięgowując WB wskazywano dotychczas w naszej jednostce budżetowej na dekrecie konto Wn 231, Ma 130, a co do szczegółowości analitycznej: paragraf i działanie z budżetu zadaniowego (czyli: nie mając analityki imiennej nie rozksięgowywano oddzielnie kwoty Pana Kowalskiego tylko np. kwotę łączną Kowalskiego, Nowaka bo w tym samym paragrafie i działaniu mieściły się ich wynagrodzenia). Ilość pozycji na wyciągu bankowym wynosi wówczas np. 150 a drukowany z systemu dekret do WB ma pozycji np. 30.

Czy takie działania są poprawne?

Artykuł 17 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości określa, że konta ksiąg pomocniczych powinny być prowadzone zwłaszcza dla: "(...) rozrachunków z pracownikami - w szczególności powinna być prowadzona imienna ewidencja wynagrodzeń pracowników zapewniająca uzyskanie informacji z całego okresu zatrudnienia itd.".

Czy ewidencja analityczna jaka jest w odrębnym od księgi rachunkowej programie "Płace z ewidencją imienną, kartotekami, listami płac" spełnia wymóg wspomnianego artykułu u.o.r. (zarówno księga jak i płace są zintegrowanym systemem)?

Czy powinniśmy stworzyć do konta 231 dodatkowo analitykę imienną dla pracowników i przeksięgowywać WB na każdego pracownika, czy ewentualnie zawrzeć jakiś zapis w tej kwestii w polityce rachunkowości jednostki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX