Jak powinno wyglądać ustalenie wysokości dodatku za wysługę lat dla nauczyciela?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kobus Iwona
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2008 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy do dodatku za wysługę lat nauczycielom zaliczano okresy pracy wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć (czasu pracy). Natomiast zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy - dalej r.w.m.s.w.) zaliczeniu podlegają wszystkie zakończone okresy zatrudnienia.

Co należy zrobić z okresami które zgodnie z poprzednimi przepisami nie podlegały zaliczeniu?

Czy należało z urzędu skorygować dodatek za wysługę lat (na nowo naliczyć) czy dopiero jak pracownik zwróciłby się z taką prośbą na piśmie?

Jeżeli pracownik zwróci się z taką prośbą o ponowne ustalenie wysokości dodatku za wysługę lat, to od jakiego momentu należy tą wysługę korygować-od dnia złożenia podania czy od dnia wejścia w życie nowych przepisów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX