Jak powinno wyglądać prawidłowe księgowanie wszystkich kosztów związanych z budową przy założeniu, że dom zostanie sprzedany wraz z gruntem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Leszczyńska-Trochonowicz Dagmara
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jawna, której przedmiotem działalności jest produkcja domów drewnianych, zamierza postawić dom na gruncie, który nie będzie wniesiony jako wkład do spółki. Właścicielami gruntu są osoby fizyczne, które są współwłaścicielami spółki (małżeństwo, pomiędzy którym istnieje wspólność majątkowa). Pozwolenie na budowę zostało wydane na małżeństwo.

Jak powinno wyglądać księgowanie wszystkich kosztów związanych z budową (m.in. wykonanie projektu, płyty fundamentowej, przyłączy) przy założeniu, że dom zostanie sprzedany wraz z gruntem?

Spółka ewidencjonuje koszty w układzie rodzajowym. Wybrała metodę odpisywania w koszty wartości materiałów na dzień ich zakupu a produktów gotowych w momencie ich wytworzenia. Co miesiąc następuje korekta stanu w oparciu o inwentaryzację.

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa domu do czasu jego sprzedaży?

Jak następnie zarachować samą sprzedaż i rozliczyć ją pod względem podatku dochodowego i podatku VAT?

Czy właściwszym byłoby przepisanie pozwolenia na budowę na spółkę?

Czy koszty związane z budową domu drewnianego na gruncie właścicieli spółki jawnej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX