Jak powinno być opodatkowane przekazanie samochodu na cele prywatne oraz sprzedaż urządzeń i wyposażenia w związku z wykreśleniem podatnika jako podatnika podatku VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w 2013 roku. Na początku 2017 roku działalność została zawieszona. W 2015 roku podatnik w ramach prowadzonej działalności zakupił samochód osobowy, zakup udokumentowany fakturą VAT 23%. Z tytułu zakupu samochodu podatnik odliczył VAT w wysokości 50%. Samochód w dacie zakupu został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W latach 2013-2016 podatnik zakupił także inne środki trwałe oraz wyposażenie (o wartości netto poniżej 3.500 zł), od zakupu których odliczył podatek VAT w pełnej wysokości.

Ze względu na składanie w okresie zawieszenia zerowych deklaracji VAT, na początku 2018 roku urząd skarbowy wykreślił z urzędu podatnika z rejestru czynnych podatników podatku VAT. W okresie zawieszenia podatnik nie dokonywał czynności zakupu oraz sprzedaży usług czy też towarów. Aktualnie podatnik planuje wycofać z działalności samochód osobowy i przekazać go na cele prywatne. Planuje także dokonać sprzedaży urządzeń i wyposażenia.

Czy w związku z wykreśleniem podatnika przez urząd skarbowy jako podatnika podatku VAT, przekazanie samochodu na cele prywatne oraz sprzedaż urządzeń i wyposażenia powinna zostać opodatkowana VAT 23%, czy VAT ZW?

Jeżeli obowiązuje w tym przypadku stawka VAT 23% z tytułu przekazania samochodu na cele prywatne, czy podatnik ma prawo do korekty podatku VAT z tytułu zakupu samochodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX