Jak powinna zostać zakwalifikowana masa pofermentacyjna powstająca w wyniku fermentacji metanowej biomasy i produktów ubocznych rolnictwa i produktów spożywczych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 26 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor jest w trakcie ubiegania się o decyzję o środowiskowych uwarunkowania na budowę biogazowni. Do instalacji wprowadzane będą następujące substraty: retentaty z przerobu owoców i warzyw, gnojówka świńska i bydlęca, wywar pogorzelniany oraz ściery ziemniaczane, obornik kurzy, oraz wytłoki jabłkowe lub buraki cukrowe, kiszonki traw i kukurydzy, słoma i itp. Nie będą przetwarzane tam odpady, tylko biomasa i produkty uboczne z rolnictwa i przemysłu spożywczego. Powyższy wsad spełniać będzie warunki określone rozporządzeniu w sprawie szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w biogazowni rolniczej. Zgodnie z u.n.n. wytworzona z powyższych substratów masa pofermentacyjna stanowić będzie produkt pofermentacyjny o dopuszczalnych rodzajach zanieczyszczeń i ich wartościach. Nie zostały te rodzaje i wartość zanieczyszczeń określone, gdyż nie weszło w życie rozporządzenie, o którym jest mowa w art. 11a u.n.n., które by to określiło. Do wytworzonego pofermentu nie można wskazać kodu odpadu, gdyż katalog odpadów kwalifikuje masę pofermentacyjną z grupy odpadów 19 06 (Odpady z beztlenowego rozkładu odpadów), jednak wyprodukowana masa pofermentacyjna nie będzie stanowiła odpadu wytworzonego z beztlenowego rozkładu odpadów.

Jak powinna zostać zakwalifikowana masa pofermentacyjna powstająca w wyniku fermentacji metanowej biomasy i produktów ubocznych rolnictwa i produktów spożywczych?

Jeżeli stanowić będzie odpad, to pod jakim kodem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX