Jak powinna wyglądać procedura przygotowania dokumentacji dotyczącej usuwania drzew lub krzewów przez straż pożarną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 25 września 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W art. 83f ust. 1 pkt 13 i 14 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p. - określono dwa z kilkunastu przypadków, kiedy nie jest wymagane zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów. Następnie podmioty określone w tych przepisach, w terminie 30 dni od dnia usunięcia drzewa lub krzewu, przekazują do organu właściwego do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, informację o terminie, miejscu i przyczynie ich usunięcia oraz liczbie drzew lub powierzchni usuniętych krzewów, a także dokumentację fotograficzną przedstawiającą usunięte drzewo lub krzew (art. 83f ust. 2 u.o.p.).

Jak powinna wyglądać taka procedura w przypadku usuwania drzew lub krzewów przez straż pożarną? Czy faktycznie straż powinna takie informacje przesyłać do organu, a nie posiadacz nieruchomości, na terenie której rosły takie drzewa, bo tak naprawdę to on jest zobowiązany do uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew, a w tych określonych przypadkach takiego obowiązku nie ma?

Straż pożarna to jednostka ratownicza, której celem jest jak najszybsze zniwelowanie istniejącego zagrożenia i w czasie prowadzonej akcji tak naprawdę nie ma czasu chociażby na sporządzanie zdjęć czy ustalenia dokładnej lokalizacji terenu, na którym rosło drzewo (jest to potrzebne, aby ww. informację przekazać do organu właściwego).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX