Jak powinna postąpić gmina, która chce naliczyć i uzyskać opłatę przekształceniową, jeśli w księdze wieczystej nieruchomości wpisana jest osoba nieżyjąca, a spadkobiercy są znani, ale nie ujawniają swych praw w księdze wieczystej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaki jest prawidłowy sposób postępowania gminy, która chce naliczyć i uzyskać zapłatę opłaty przekształceniowej, jeśli w księdze wieczystej nieruchomości wpisana jest osoba nieżyjąca, a spadkobiercy są znani, ale nie ujawniają swych praw w księdze wieczystej?

Opierając się na przekazie ze szkolenia przeprowadzonego w 2019 r. pracownik gminy wydał zaświadczenie o przekształceniu wieczystego użytkowania w prawo własności adresując je do osoby zmarłej wpisanej do księgi wieczystej, uzasadniając takie postępowanie obawą przed odmową wpisania przez sąd wieczystoksięgowy roszczenia o zapłatę rat za przekształcenie w dziale III księgi wieczystej. Jednocześnie na urządzenia księgowe zostały naniesione należności wynikające z zaświadczenia, obciążające osobę zmarłą. Skutkuje to brakiem możliwości wyegzekwowania takiej należności, bowiem oczywistością jest, że od osoby zmarłej zapłaty się nie uzyska.

Jak należy postąpić w takiej sytuacji, aby móc odzyskać należne opłaty za przekształcenie nieruchomości? Czy zaświadczenie wystawione na osobę zmarłą jest ważne i wywołuje skutki prawne? Czy powstaje należność i kogo ona obciąża?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX