Jak powinien zachować się zarządca wspólnoty mieszkaniowej w przypadku nie uszczelnienia przewodów spalinowych przez ich użytkowników?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na potrzeby zarządzanej przez naszą firmę wspólnoty mieszkaniowej wykonana została inwentaryzacja przewodów kominowych przez zakład usług kominiarskich (mistrz kominiarstwa). Z inwentaryzacji wynika, że część (ok. 1/3) lokali wyposażona jest w kotły gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania, a przewody kominowe posiadają wkłady zamontowane na koszt właścicieli lokali, ok. 1/3 lokali wyposażona jest w kotły dwufunkcyjne z otwartą komorą spalania natomiast przewody kominowe nie są zabezpieczone wkładami. Pozostałe lokale korzystają z ogrzewania na opał stały czyli z przewodów kominowych dymowych lub ogrzewania elektrycznego. Wszystkie przewody zgodnie z przekazaną inwentaryzacją są nieszczelne (wykonywane były próby szczelności oraz kamerowania przewodów, które potwierdzają taki stan rzeczy).

Wiemy, że wspólnota mieszkaniowa odpowiada za stan techniczny przewodów kominowych, ale czy powinna uszczelniać wszystkie przewody (dymowe: np. masą, spalinowe: np. wkładami)?

Z posiadanej wiedzy wynika, że wkłady kominowe nie stanowią części wspólnej, ale są urządzeniem dodatkowym w kominie wyprowadzającym spaliny z urządzenia jakim jest kocioł gazowy.

Czy koszt uszczelnienia przewodów spalinowych nie powinien obciążać użytkowników tych przewodów?

Jak powinien zachować się zarządca wspólnoty mieszkaniowej w przypadku nie uszczelnienia przewodów spalinowych przez ich użytkowników?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX