Jak powinien zachować się bank w wypadku zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej do rachunku bankowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Habryn-Chojnacka Ewa
Odpowiedzi udzielono: 23 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak powinien zachować się Bank w sytuacji, gdy na skutek zbiegu egzekucji sądowego i administracyjnej do rachunku bankowego właściwym do dalszego prowadzenie egzekucji na podstawie art. 773 ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 1360 z późn. zm.) – dalej k.p.c., jest komornik sądowy, który już po otrzymaniu informacji z banku o rozstrzygnięciu zbiegu i uznaniu że to komornik jest właściwym organem egzekucyjnym do dalszego prowadzenia egzekucji z rachunku, uchyla dokonane zajęcie wskazując jednakże w piśmie o uchylaniu zajęcia, wyłącznie sygnaturę akt "swojej" sprawy egzekucyjnej i nazwę wierzyciela na rzecz którego prowadził egzekucję sądową, nie podając że uchylenie obejmuje także egzekucję tych wierzytelności którą zgodnie z treścią art. 773 k.p.c. powinien był prowadzić na rzecz administracyjnego organu egzekucyjnego?

Czy Bank powinien: uznać takie uchylenie, za całkowite uchylenie zajęcia i w konsekwencji zwolnić rachunek bankowy spod zajęcia egzekucyjnego, czy też traktować takie pismo jako uchylenie wyłącznie egzekucji sądowej z pozostawieniem w mocy egzekucji administracyjnej?

W przypadku przyjęcia tego drugiego rozwiązania, kto jest właściwym organem egzekucyjnym - czy jest nim nadal komornik sądowy, który wcześniej na podstawie art. 773 był organem właściwym do łącznego prowadzenia egzekucji, czy też egzekucja administracyjna "powraca" do administracyjnego organu egzekucyjnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX