Jak powinien zachować się bank w przypadku zajęć wierzytelności z rachunku bankowego w postępowaniach administracyjnych i sądowych w związku z otrzymywaniem przez dłużnika świadczenia 500+?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Bieżuński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2018 r.

PYTANIE

W związku z funkcjonowaniem ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na wątpliwości związane ze sposobem postępowania banków w przypadku zajęć wierzytelności z rachunku bankowego w postępowaniach administracyjnych i sądowych w niżej wymienionych kwestiach:

1) Dłużnik otrzymuje na rachunki oszczędnościowe świadczenie wychowawcze 500+ - czy powyższe świadczenie zwiększa kwotę wolną zgodnie art. 54 pr. bank.?

2) Dłużnik otrzymuje świadczenie 500+ na rachunek nie objęty przywilejem zwolnienia w ramach kwoty wolnej od zajęcia na podstawie art. 54 pr. bank. (np. rachunek rozliczeniowy - jednoosobowa działalność gospodarcza) - czy środki powyższe również będą podlegały wyłączeniu spod zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego?

3) Administracyjne organy egzekucyjne oraz niektórzy komornicy nie powiadomili banku o możliwości wyłączenia spod egzekucji świadczenia wychowawczego 500+ - czy w powyższych sytuacjach bank winien sam wyłączyć w/w świadczenia wychowawcze?

4) Rachunek oszczędnościowy dłużnika obciążony zajęciem administracyjnym, kwota wolna została już wykorzystana w ramach art. 54 pr. bank. zobowiązany otrzymuje świadczenie wychowawcze 500+, świadczenie alimentacyjne z GOPS, zasiłki rodzinne – czy i w tym przypadku bank winien wyłączyć spod egzekucji powyższe świadczenia?

5) Dłużnik przed wpływem zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego otrzymał świadczenie wychowawcze 500+, którego nie wypłacił do czasu wpływu zajęcia - czy ono również będzie podlegało wyłączeniu spod egzekucji zajęcia rachunku bankowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX