Jak powinien zachować się bank, który zawarł umowę kredytową z sobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, po zlikwidowaniu tej działalności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bieżuński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 17 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Bank zawarł umowę kredytową na działalność gospodarczą z osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza została jednak zlikwidowana, a w ślad za tym wystąpiły kłopoty z obsługą kredytu. Kredytobiorca zwrócił się do Banku z propozycją restrukturyzacji kredytu.

Czy w aneksie dotyczącym nowego rozterminowania kredytu Bank winien zmienić stronę umowy kredytu z osoby fizycznej prowadzącej działalność na osobę fizyczną, jeśli już powziął wiadomość o likwidacji działalności i wykreśleniu wpisu dotyczącego działalności gospodarczej z rejestru CEIDG?

Bank przy tym chce utrzymać dotychczasowe zabezpieczenia: hipotekę, poręczenie wekslowe współmałżonka, poręczenie wekslowe innego podmiotu.

Jak poprawnie dokonać zmian umowy kredytowej z jednoczesnym usankcjonowaniem dotychczasowych zabezpieczeń?

Czy jeśli w stronę Kredytobiorcy wejdzie osoba fizyczna ale już nie jako prowadząca działalność gospodarczą Bank będzie mógł stosować zasady klasyfikacji ekspozycji kredytowych przewidziane dla kredytów konsumenckich?

Aktualnie opóźnienia w spłacie nie przekraczają 6 miesięcy a kredyt sklasyfikowany jest w sytuacji poniżej standardu i Bank utworzył na ekspozycję rezerwy celowe. Dla kredytów konsumenckich opóźnienia w spłacie nie przekraczające 6 miesięcy pozwalają na klasyfikację kredytu do sytuacji normalnej. Kredyt zostanie na nowo rozterminowany i po podpisaniu stosownego aneksu wymagalne dotychczas kapitał odsetki zmienią status na niewymagalne i będą podlegać dalszej spłacie zgodnie z nowym harmonogramem.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX