Jak powinien postąpić zamawiający w przypadku, gdy posiada ZNWU w pieniądzu, a naliczył wykonawcy karę umowną z tytułu opóźnienia w realizacji umowy w okresie obowiązywania stanu epidemii związanego z COVID-19?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 20 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak powinien postąpić zamawiający w przypadku, gdy posiada zabezpieczenie należytego wykonania umowy w pieniądzu, a naliczył wykonawcy karę umowną z tytułu opóźnienia w realizacji umowy w okresie obowiązywania stanu epidemii związanego z COVID-19?

Strony spisały już protokół odbioru końcowego i umowa obowiązuje w zakresie ewentualnej realizacji uprawnień dot. rękojmi i gwarancji jakości. Wykonawca zgłosił roszczenie o zwrot 70% zabezpieczenia w związku z końcowym odbiorem. Artykuł 15r1 ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przewiduje w ust. 1 zakaz potrąceń kar umownych, a w ust. 3 procedurę wydłużenia zabezpieczenia lub złożenia nowego zabezpieczenia.

Co jednak w przypadku zabezpieczenia w pieniądzu?

Czy w związku z ust. 3 zamawiający ma obowiązek trzymania całości tj. 100% zabezpieczenia należytego wykonania umowy do czasu wygaśnięcia stanu epidemii i 120 dni po, mimo spisania protokołu odbioru końcowego, skoro kara umowna dotyczy okresu realizacji umowy?

Czy powinien zatrzymać tylko 30% zabezpieczenia w gotówce a 70% zwrócić w związku z końcowym odbiorem robót?

Jeśli powinien zatrzymać tylko 30% zabezpieczenia w pieniądzu w związku z odbiorem końcowym to przez jaki okres powinien to zabezpieczenie trzymać?

Niecelowym wydaje się przetrzymywanie zabezpieczenia należytego wykonania w pieniądzu, tylko po to, żeby potrącenia dokonać za okres np. roku albo dwóch lat.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX