Jak powinien postąpić zamawiający, jeśli w ofercie wykonawcy zaszła omyłka w zakresie kolumny 7 formularza asortymentowo-cenowego polegającej na wskazaniu ceny jednostkowej netto za sztukę zamiast wymaganej ceny netto za opakowanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 11 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przetarg nieograniczony. Zamawiający wymagał wskazania w formularzu asortymentowo-cenowym uzupełnienia w tabeli: kol. 1) l.p. kol. 2) Nazwa międzynarodowa kol. 3) Nazwa handlowa/ Producent/ EAN kol. 4) Jedn. miary kol. 5) Ilość wg jedn. miary kol. 6) Ilość opakowań kol. 7) Cena jedn. Netto (zł) za opakowanie kol.8) Wartość Netto (zł) ((kol 6x7) kol. 9) %VAT kol. 10) Wartość Brutto (zł) (kol 8+9). Sposób obliczenia ceny, wymagał, aby wartość w kol. 8) odpowiadała wymnożeniu kol. 6) x kol. 7), natomiast wartość w kolumnie 10) odpowiadała zsumowaniu wartości z kol.8 +kol.9. Zamawiający wskazał w kol. 4) ilość sztuk jaką wymagał od wykonawcy. Wykonawca zobligowany był do wypełnienia pozostałych kolumn w oparciu o ilość sztuk z kol. 4). Zamawiający w kol. 6) wymagał wskazania ilości opakowań i przeliczenia wartości zamówienia w oparciu o ilość opakowań. Z wartości brutto oferty wynika, że została ona obliczona na podstawie ceny opakowania, ale w kol. 7) Wykonawca wpisał cenę jednostkowa za sztukę. Wartość oferty netto odpowiada wartości szacunkowej zamówienia. Jeżeli zamawiający poprawiłby omyłkę rachunkową w ofercie przeliczając kol.6 (wykonawca wstawił cenę za sztukę), to wartość netto i brutto byłaby znacznie zaniżona.

Czy wobec powyższego zamawiający może zastosować tutaj inna omyłkę z art. 223 ust. 2 pkt 3 p.z.p. poprzez przeliczenie oferty w ten sposób tak, aby podzielić wartość brutto oferty przez ilość opakowań i w ten sposób w kol. 7) poprawić cenę jednostkową za sztukę (jaka wstawił tam wykonawca), na cenę jednostkowa za opakowanie (jaka wyliczył zamawiający)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX