Jak powinien postąpić wnioskodawca, gdy pismo z nową propozycją w trakcie rokowań zostało przesłane do właścicieli i nie uzyskano na nie odpowiedzi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niewińska - Struszyńska Maria Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 11 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca przeprowadził udokumentowane rokowania z właścicielami nieruchomości, które zakończyły się niepowodzeniem (brak zgody właścicieli na zaproponowane wynagrodzenie za zajęcie nieruchomości) pod realizację inwestycji liniowej celu publicznego polegającej na ułożeniu kabla elektroenergetycznego SN. W związku z powyższym wnioskodawca złożył wniosek w starostwie powiatowym o wydanie decyzji z art. 124 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1990) – dalej u.g.n. Strony zostały powiadomione o wszczęciu postępowania, a następnie zgodnie z procedurą została przesłana informacja do stron o zebraniu materiału dowodowego wystarczającego do wydania decyzji. Wnioskodawca przed wydaniem decyzji zwrócił się pisemnie do starosty o wstrzymanie wydania decyzji z uwagi na chęć przedstawienia właścicielom nieruchomości nowego przebiegu ograniczającego zakres (długość) przedmiotowej inwestycji na ich działkach. Pismo z nową propozycją przebiegu zostało przesłane do właścicieli, na które nie uzyskano odpowiedzi. Następnie zostało wysłane do właścicieli kolejne pismo z informacją o zakończeniu rokowań.

Z związku z powyższym prosimy o stanowisko, czy wnioskodawca powinien:

Przypadek 1) zwrócić się do starostwa z pismem o wycofanie dotychczasowego wniosku o wydanie decyzji z art. 124 u.g.n. oraz złożyć nowy wniosek o wydanie decyzji z art. 124 u.g.n. wraz z nowymi załącznikami mapowymi i kompletem dokumentów z przeprowadzonych rokowań (całość negocjacji)?

Przypadek 2) uzupełnić dotychczasowy wniosek o wydanie decyzji z art. 124 u.g.n. dołączając dokumenty z nowych rokowań wnosząc o wydanie decyzji wg nowych załączników graficznych (wykazując zmianę na korzyść właściciela tj. zmniejszenie obszaru zajętego terenu pod inwestycję)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX