Jak powinien postąpić starosta rozpatrując wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej klasy VI, mając na uwadze zapisy art. 11 u.o.g.r.l.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 12 czerwca 2018 r.

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej klasy VI, na którym występują gleby organiczne. Użytek zgodnie z ewidencją gruntów sklasyfikowany jest jako pastwisko. Planowana inwestycja obejmuje budowę budynku gospodarczego, którego realizacja możliwa będzie na podstawie zgłoszenia (nie pozwolenia na budowę). Działka nie leży w granicach administracyjnych miasta. W części jest zabudowana budynkiem mieszkalnym, stodołą i budynkiem gospodarczym (sklasyfikowanej jako tereny mieszkaniowe), w części stanowi pastwisko bez zabudowy. Budowa ww. budynku planowana jest w obrębie pastwiska. Działka nie jest objęta MPZP. Organ właściwy w sprawach zagospodarowania przestrzennego stoi na stanowisku, że realizacja ww. zamierzenia inwestycyjnego nie wymaga decyzji o warunkach zabudowy.

Jak powinien postąpić starosta rozpatrując wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, mając na uwadze zapisy art. 11 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych?

Z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, że przeznaczanie gruntów na różne cele dokonywane jest w MPZP lub decyzją o warunkach zabudowy.

Czy starosta ma podstawę żądać decyzji o warunkach zabudowy dla ww. zamierzenia?

Na jakiej podstawie należy ustalić przeznaczenie gruntów planowanych do zabudowy budynkiem gospodarczym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX