Jak powinien postąpić starosta - obciążyć obowiązkiem uiszczenia należności Spółkę X a obowiązkiem uiszczania opłat rocznych Spółkę Y?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2020 r. starosta wydał decyzję zezwalającą na trwałe wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej, w której zobowiązał inwestora do poinformowania organu o dacie faktycznego wyłączenia gruntu celem określenia w decyzji zmieniającej terminów uiszczenia należności i opłat rocznych. W roku 2021 organ wystosował pismo, w którym wezwał m.in. do udzielenia informacji, czy i kiedy doszło do faktycznego wyłączenia gruntu z produkcji. W dacie orzekania przez organ Inwestor legitymował się umową zawartą z właścicielem, na mocy której wyraził on Spółce X zgodę na realizację inwestycji. Na powyższe pismo odpowiedziała Spółka Y, która wskazała, że faktycznego wyłączenia w dniu 5 X 2020 r. dokonała Spółka X oraz że z dniem 31 III 2021 r. nabyła ona od Spółki X prawo własności infrastruktury telekomunikacyjnej oraz wstąpiła w prawa i obowiązki strony w/w umowy.

Która ze spółek jest obowiązana do uiszczenia należności i opłat rocznych - za jaki okres opłaty roczne i kto powinien uiścić?

Ustawa z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1326) – dalej u.o.g.r.l. nie reguluje tej kwestii. Artykuł 12 ust. 3 u.o.g.r.l. mówi, że w razie zbycia gruntów nie wyłączonych jeszcze z produkcji obowiązek uiszczania należności i opłat rocznych ciąży na nabywcy, który wyłączył grunt, zaś art. 12 ust. 4 u.o.g.r.l. stanowi, że w razie zbycia gruntów wyłączonych obowiązek uiszczania opłat rocznych przechodzi na nabywcę pomijając zupełnie kwestię uiszczenia należności z tytułu tegoż wyłączenia.

Jak w tej sytuacji powinien postąpić starosta - obciążyć obowiązkiem uiszczenia należności Spółkę X a obowiązkiem uiszczania opłat rocznych Spółkę Y?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX