Jak powinien postąpić starosta, jeśli drewno zostało usunięte z lasu przed wydaniem decyzji na pozyskanie drewna?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciele dwóch sąsiadujących lasów zwrócili się do starosty z wnioskiem o wydanie decyzji na pozyskanie drewna z lasu, tj. wiatrołomów. Dwa lata wcześniej starosta określił dla tych lasów trzebież późną do wykonania. Na złożone obecnie wnioski starosta poprosił nadleśniczego, zgodnie z zawartym porozumieniem w sprawie powierzenia nadzoru nad lasami, o przeprowadzenie lustracji terenowej w tych lasach, ustalenie czy faktycznie istnieją wiatrołomy, jaka jest ilość drewna do pozyskania i czy przekracza to etat cięć z określonej wcześniej trzebieży późnej. Tymczasem nadleśniczy poinformował starostę, że stwierdził, iż przed dokonaniem oględzin właściciele lasu usunęli już wywroty i złomy a pozyskane drewno składują na przylegającym do lasu polu. Jednocześnie nadleśniczy poinformował, że nie może w obecnej chwili określić jaka masa została pozyskana z poszczególnych działek, bo drewno z obu działek jest zmieszane.

Jak w zaistniałych okolicznościach powinien postąpić starosta, jeżeli ma w toku wszczęte postępowania w sprawie wydania decyzji na pozyskanie drewna w przypadku losowym (art. 23 ust. 4 ustawy z 28.09.1991 r. o lasach - dalej u.l.?

Czy powinien umorzyć ww. postępowania jako bezprzedmiotowe?

Czy może ocechować tak pozyskane drewno i wyniesione poza las?

Czy powinien zgłosić sprawę na policję jako wykroczenie?

Czy starosta powinien wzywać właścicieli lasów o jakieś wyjaśnienia, czy nie jest do tego uprawniony?

Czy istnieje jakaś inna możliwość załatwienia sprawy, inne rozwiązanie (łagodne wyjście z sytuacji zgodne z przepisami)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX