Jak powinien postąpić samorządowy organ podatkowy w sytuacji, gdy corocznie wydawał decyzje ustalające podatek od nieruchomości, w sytuacji gdy powinny być złożone deklaracje na podatek od nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 16 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ podatkowy za lata 2019 - 2023 wydawał decyzje w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości na dwie osoby fizyczne (małżonków). W 2023 roku wpłynęło do Urzędu zawiadomienie z ewidencji gruntów i budynków, zgodnie z którym dokonano aktualizacji wpisu podmiotu - w miejsce wspólników spółki cywilnej jako właściciela nieruchomości wpisano spółkę jawną. W wyniku przeprowadzonych czynności sprawdzających okazało się, iż spółka cywilna prowadzona przez małżonków, na których wydawane były decyzje podatkowe, została przekształcona w spółkę jawną. Zgodnie z KRS przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną nastąpiło na podstawie aneksu do umowy spółki cywilnej zawartego w dniu 20.02.2019 r. Wpis do rejestru przedsiębiorców KRS został dokonany w dniu 11.03.2019 r. Zatem, od kwietnia 2019 podatnikiem powinna być spółka jawna i składać deklaracje na podatek od nieruchomości. W jaki sposób wyeliminować z obrotu prawnego decyzje w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za lata 2019 - 2023 wydane na osoby fizyczne (małżonków)?

Czy organ podatkowy powinien wystąpić do SKO o stwierdzenie nieważności ww. decyzji podatkowych, ponieważ były to decyzje wydane wobec osób, które nie były stroną w sprawie i spełniona jest przesłanka wynikająca z treści art. 247 § 1 pkt 5 o.p.? 2. Czy organ podatkowy powinien wznowić postępowanie za lata 2019 - 2023 powołując się na art. 240 § 1 pkt 5 o.p., a następnie umorzyć postępowanie z uwagi na bezprzedmiotowość?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX