Jak powinien postąpić PINB, gdy współwłaściciele budynku typu bliźniak nie potrafią się porozumieć, co do korzystania z przewodu kominowego znajdującego się we wspólnej ścianie oddzielającej obie części nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mazurkiewicz Jakub
Odpowiedzi udzielono: 3 marca 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciele dwóch połówek bliźniaka toczą spór o korzystanie z przewodu kominowego znajdującego się we wspólnej ścianie oddzielającej obie części. Po wybudowaniu domu w latach 80. z przewodu dymowego 14 x 27 cm, do którego podłączony został piec węglowy CO, korzystał właściciel połówki A ale zaprzestał korzystania.

Następnie w 2006 r. właściciel połówki B bliźniaka uzyskał pozwolenie na montaż wewnętrznej instalacji gazowej do podłączenia kotła gazowego. Zatwierdzony projekt przewidywał podłączenie tego kotła do powyższego przewodu poprzez wstawienie wkładu kominowego. Roboty zostały wykonane. W ubiegłym roku właściciel A ponownie zaczął użytkować piec węglowy przyłączony do spornego przewodu, w którym umieszczony został wkład kominowy do odprowadzania spalin i wystąpił do PINB o nakazanie odłączenia kotła gazowego właściciela B od tego przewodu.

Jak powinien w tej sytuacji postąpić PINB?

Innych wolnych przewodów nie ma, dlatego powstał spór.

Czy sprawa ta winna być uregulowana na drodze administracyjnej czy cywilnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX