Jak powinien postąpić organ ze zgłoszeniem uznania popiołu ze spalania zwłok zwierząt za produkt uboczny wykorzystywany po zmieszaniu z torfem jako koncentrat użyźniający glebę lub gotowe podłoże z materiałem siewnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do urzędu wpłynęło zgłoszenie uznania popiołu ze spalania zwłok zwierząt za produkt uboczny niebędący odpadem wykorzystywany po zmieszaniu z torfem jako koncentrat użyźniający glebę lub gotowe podłoże z materiałem siewnym. Firma zajmuje się odbiorem zwłok zwierząt, które poniosły śmierć w inny sposób niż ubój, przeznaczonych do utylizacji oraz posiada piec do utylizacji Volkan 750. W myśl art. 10 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) – dalej u.o. przedmiot lub substancja powstające w wyniku procesu produkcyjnego, którego podstawowym celem nie jest ich produkcja, mogą być uznane za produkt uboczny, niebędący odpadem, ale w tym przypadku trudno mówić o procesie produkcyjnym.

Czy nie ma w tym przypadku procesu produkcyjnego - powinno się uznać zgłoszenie za bezprzedmiotowe?

Czy wystarczy zwykłe pismo stwierdzające bezprzedmiotowość zgłoszenia, czy jednak urząd powinien po zaopiniowaniu przez WIOŚ wydać decyzję (prawdopodobnie negatywną)?

Czy zastosowanie ma tutaj fakt, iż zgodnie z art. 2 pkt 9 u.o. przepisów u.o. nie stosuje się do produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem tych, które są odpadami przewidzianymi m.in. do przekształcania termicznego i w związku z tym powstające popioły powinny być zagospodarowane zgodnie z § 10 rozporządzenia Ministra Rozwoju z 21.01.2016 r. w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów oraz sposobów postępowania z odpadami powstałymi w wyniku tego procesu (Dz.U. z 2016 r. poz. 108), czy zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z 21.10.2009 r. określającym przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz.Urz. UE L 300, str. 1) - dalej rozporządzenie 1069/2009?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX