Jak powinien postąpić organ wobec wniosku o przedłużenie terminu wycięcia drzew, który wpłynął do pracownika po upływie terminu na usunięcie drzew?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 10 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Powiat uzyskał od Burmistrza zezwolenie na usunięcie drzew z pasa drogowego drogi publicznej. Projekt zezwolenia był uzgadniany z RDOŚ. Drzewa miały zostać wycięte do dnia 31 marca br. (niedziela) zgodnie z prośba wnioskodawcy. W piątek 29 marca strona złożyła w urzędzie wniosek o przedłużenie terminu wycinki. Wniosek trafił do pracownika merytorycznego 1 kwietnia, czyli po upływie terminu na usunięcie drzew.

Jak powinien postąpić organ?

Czy w zaistniałej sytuacji jest możliwa zmiana terminu wycięcia drzew?

Czy zmiana zezwolenia wymaga uzgodnienia z RDOŚ?

Czy decyzja zmieniająca termin musi zostać wydana w okresie obowiązywania poprzedniej decyzji?

Czy decyzję zezwalającą usunięcie drzew należy wygasić, skoro upłynął termin na jej realizację oraz odmówić wszczęcia postępowania o zmianę terminu usunięcia drzew jako bezprzedmiotowe?

Już wyjaśniono, że zmiana decyzji wymaga uzgodnienia z RDOŚ.

Skoro drzewa można było wyciąć do końca marca br., czy zgodnie z prawem można wydać decyzję zmieniającą termin wycięcia drzew np. 30 kwietnia?

Konieczny jest czas na uzgodnienie z RDOŚ. Orzeczenie z późniejszą datą niż data obowiązywania pierwotnej decyzji powoduje powstanie pewnej "luki" w terminie. Prowadzenie sprawy w sprawie zmiany terminu jest nowym postępowaniem prowadzonym w oparciu o przepisy ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX