Jak powinien postąpić organ w przypadku wystąpienia z wnioskiem zmiany pozwolenia na budowę przez inwestora, który nie był adresatem decyzji pierwotnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brzuchacz Adam
Odpowiedzi udzielono: 17 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor złożył wniosek o zmianę pozwolenia na budowę, w toku postępowania okazało się, że nie był on inwestorem na etapie decyzji o pozwoleniu na budowę (pierwotnej).

Czy organ powinien wezwać go do uzupełnienia braków formalnych na podstawie art. 64 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) – dalej k.p.a., czy po wszczęciu postępowania (budynek zlokalizowany jest w granicy z działką sąsiednią) i zawiadomieniu stron postępowania organ powinien postanowieniem w drodze art. 35 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud. nałożyć obowiązek uzupełnienia braków w postaci m.in. decyzji o przeniesieniu pozwolenia na budowę z dotychczasowego właściciela na siebie?

Ponadto w toku postępowania okazało się, że projekt inwentaryzacji wykazuje istotne odstępstwa w stosunku do projektu zatwierdzonego pozwoleniem na budowę, a na wcześniejszym etapie nadzór budowlany umorzył postępowania w przedmiocie sprawdzenia legalności wykonanych prac z uwagi na brak możliwości sprawdzenia, czy roboty budowlane zostały wykonane zgodnie z projektem zatwierdzonym pozwoleniem na budowę, gdyż brak stropu i dachu.

Jak organ ab ma prowadzić dalsze postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX