Jak powinien postąpić organ w przypadku, gdy powziął informację o zanieczyszczeniu wody stanowiącej własność osoby prywatnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 31 lipca 2016 r.

PYTANIE

Do organu wpłynęło pismo RDOŚ przekazujące pismo podmiotu, który poinformował o zanieczyszczeniu stawu poprzez zamulenie, które spowodowane było pracami inwestycyjnymi (budowa domków jednorodzinnych) na sąsiedniej działce. RDOŚ wskazał, iż przepisy o wodach stojących stosowane są odpowiednio do wód znajdujących się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka, niebędącymi stawami. Dodał również, iż do przebudowy lub odbudowy urządzeń wodnych, jakim jest staw, w świetle art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wykonania urządzeń wodnych. Organ posiada informację, że staw istniał już w latach 70. Podmiot w 2001 r. postanowił odbudować staw - wyciął roślinność ze stawu, wprowadził ryby. Należy dodać, że pomiot nie uzyskał pozwolenia wodnoprawnego. Przedmiotowy staw to staw rekreacyjny - służy do utrzymywania gatunków ozdobnych ryb. Staw zasilany jest wodami gruntowymi, a w ewidencji gruntów widnieje jako grunty pod wodami.

Czy w opisanym przypadku można zastosować przepisy pr. wod.?

Czy w przedstawionej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 362 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś.?

Czy podmiot powinien skierować sprawę do sądu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX