Jak powinien postąpić organ stwierdzający wygaśniecie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie wód opadowych do wód powierzchniowych z terenów przemysłowych utwardzonych o powierzchni ponad 10 ha?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 9 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Jak powinien postąpić organ stwierdzający wygaśniecie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie wód opadowych do wód powierzchniowych z terenów przemysłowych utwardzonych o powierzchni ponad 10 ha, na którym funkcjonuje kilkanaście różnych zakładów?

Problem polega na tym, iż zakład który pierwotnie posiadał pozwolenie nie jest zainteresowany uzyskaniem nowego, gdyż obecnie nie prowadzi działalności na przedmiotowym obszarze przemysłowym. Pozostałe zakłady chcą uzyskać pozwolenie, jednakże nikt z nich nie chce przejąć na własność kanalizacji wraz z wylotem. Zakład, który posiadał pozwolenie wodnoprawne, nie mogąc porozumieć się z innymi podmiotami, wniósł o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia wraz z orzeczeniem o likwidacji wylotu jako zbędnego urządzenia wodnego.

Czy w opisanej sytuacji organ stwierdzający wygaśniecie pozwolenia wodoprawnego w decyzji powinien nałożyć obowiązek likwidacji wylotu wód opadowych, zdając sobie sprawę, iż brak kanalizacji w obecnym sposobie zagospodarowania terenu może stanowić zagrożenie dla środowiska (powodziowe, skażenie środowiska), czy z uwagi na powyższy fakt orzec o niezbędności pozostawienia urządzenia wodnego?

Czy w przedmiotowej sytuacji organ mógłby nałożyć warunkowy obowiązek usunięcia urządzenia wodnego, jeżeli np. okresie półrocznym nie zostanie uzyskane nowe pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie wód opadowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX