Jak powinien postąpić organ, prowadząc postępowanie o wznowienie i dokończenie budowy, skoro budynek został zrealizowany niezgodnie z pozwoleniem na budowę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 19 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor uzyskał w 1993 r. pozwolenie na budowę budynku jednorodzinnego w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy i następnie realizował budowę przedmiotowego budynku, ale niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, dokonując istotnych odstępstw. Budynek objęty decyzją o pozwoleniu na budowę został wybudowany, nie mniej jednak są jeszcze roboty budowlane wymagające dokończenia budowy. Pozwolenie na budowę wygasło (przerwa w budowie). W następstwie złożonego przez inwestora wniosku o wygaszenie decyzji, w trybie art. 37 ust. 1 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., organ administracji architektoniczno-budowlanej stwierdził wygaśnięcie decyzji o pozwoleniu na budowę. W dalszej kolejności inwestor wystąpił z wnioskiem o wznowienie robót budowlanych, w trybie art. 37 ust. 2 pr. bud. Z przedłożonych do wniosku projektów wynika, że budynek objęty przedmiotowym wnioskiem wymaga wykonania drobnych robót budowlanych w celu zakończenia budowy. Nie mniej jednak sam budynek został wybudowany niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, a ponadto narusza ustalenia § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (w zakresie odległości ściany od granicy działki) oraz narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który został uchwalony w międzyczasie (w zakresie usytuowania budynku względem nieprzekraczalnej linii zabudowy).

Jak powinien postąpić organ administracji architektoniczno-budowlanej, prowadząc postępowanie o wznowienie i dokończenie budowy przedmiotowego budynku, skoro budynek został zrealizowany niezgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę oraz dodatkowo narusza ustalenia w/w przepisów techniczno-budowlanych i m.p.z.p., jak również skoro Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odmówił legalizacji istotnych odstępstw, argumentując to brakiem podstaw prawnych, w sytuacji kiedy inwestor nie posiada czynnego pozwolenia na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX