Jak powinien postąpić organ podatkowy po otrzymaniu wniosku podatnika o umorzenie odsetek z tytułu zaległości w podatku od nieruchomości, jeżeli odsetki przekraczają limit pomocy de minimis?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 9 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik na ternie gminy jest rolnikiem, korzystał z pomocy de minimis w rolnictwie na ten moment pomoc wyniosła 11.137,38 euro. Rolnikowi można pomóc do 20.000 euro. Podatnik w 2020 r. dostał domiar podatku od nieruchomości za 5 lat wstecz, domiar ten jest elementem składowym łącznego zobowiązania pieniężnego. Podatnik złożył wniosek o umorzenie zaległości, otrzymał negatywną decyzję, od której odwołał się do Kolegium Odwoławczego. Decyzja została utrzymana w mocy przez Kolegium, wnioskodawca złożył skargę do WSA. Sąd uchylił obie decyzje przekazując je do ponownego rozpatrzenia, gdyż zakres decyzji nie mieścił się w zakresie objętym wnioskiem (we wniosku w treści było wpisane podatku od nieruchomości natomiast decyzja była wydana na łączne zobowiązanie pieniężne, w którego skład wchodzi podatek od nieruchomości). Podatnik oprócz rolnictwa, prowadzi różne działalności gospodarcze. W roku ubiegłym w październiku wnioskodawca wpłacił należność główną wskazanego podatku i złożył kolejny wniosek o umorzenie odsetek.

Jak podejść do tego wniosku, czy jeśli chodziłoby o umorzenie mamy do wykorzystania pozostały tylko limit tej pomocy tj. 8862,62 euro? W tym momencie mamy tylko zaległości w odsetkach.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX