Jak powinien postąpić organ nadzoru budowlanego w przypadku obiektu wybudowanego z istotnymi odstępstwami od zatwierdzonego projektu, którego budowa została zakończona?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak powinien postąpić organ nadzoru budowlanego w przypadku obiektu wybudowanego z istotnymi odstępstwami od zatwierdzonego projektu, którego budowa została zakończona?

Na podstawie art. 28 ustawy z 13.02.2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.p.b. istotne odstępstwa kwalifikuje się na podstawie przepisów zmienionych w/w ustawą. Natomiast zgodnie z art. 27 u.z.p.b. w związku z art. 103 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. postępowanie prowadzimy na podstawie przepisów obowiązujących do 2020 r., bowiem art. 103 pr. bud. wprost wskazuje, że tylko w przypadku samowoli z art. 48 pr. bud. cofamy się do przepisów obowiązujących w czasie jej powstania - natomiast istotne odstępstwa prowadzone są na podstawie art. 50 pr. bud., co daje podstawę do prowadzenia postępowania na gruncie przepisów obowiązujących do 2020 r. Przepis art. 50 ust 1 pkt 4 pr. bud. wskazuje, że organ nadzoru budowlanego wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych w sposób istotnie odbiegający od zatwierdzonego projektu. Następnie art. 51 ust. 1 pkt 3 pr. bud. wskazuje, że w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę - nakłada, określając termin wykonania, obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego. Następnie art. 51 ust. 4 pr. bud. wskazuje: "(..) organ nadzoru budowlanego sprawdza wykonanie obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, i wydaje decyzję w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i pozwolenia na wznowienie robót budowlanych albo - jeżeli budowa została zakończona - o zatwierdzeniu projektu budowlanego zamiennego (..)".

Czy zatem zasadne jest wstrzymywanie robót budowlanych, jeśli roboty zostały zakończone?

Czy organ nadzoru budowlanego może wydać od razu decyzję nakazującą sporządzenie projektu zamiennego, pomijając wstrzymanie robót budowlanych?

Jaki związek z powyższym ma art. 51 ust. 7 pr. bud.?

Czy znajduje on zastosowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX