Jak powinien postąpić organ, który otrzymał wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew w przypadku nieuregulowanej sprawy spadkowej w zakresie nieruchomości, na której rosną drzewa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 19 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do burmistrza wpłynął wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie 3 szt. drzew o obwodach pni mierzonych na wysokości 130 cm: 100-120 cm. Do wniosku została załączona mapa z lokalizacją drzew oraz dokumentacją zdjęciową. Ze zdjęcia wynika, że drzewa są obumarłe. Jako przyczynę wnioskodawca podał, że drzewa są suche i stanowią realne zagrożenie dla ludzi oraz mienia. Wniosek został wniesiony przez wdowę po zmarłym mężu. Wdowa w oświadczeniu o posiadanym tytule prawnym wpisała, że mąż zmarł, a postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone. Małżeństwo miało dzieci. Dwie córki przebywają za granicą, a syn mieszka razem z matką.

Czy przedmiotową sprawę należy potraktować jako złożenie wniosku o usunięcie drzew przez posiadacza o nieuregulowanym stanie prawnym i wydać zezwolenie?

Kto będzie stroną postępowania – sama wdowa czy wdowa i syn mieszkający z nią?

Czy art. 83 ust. 3 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2022 r. poz. 916) – dalej u.o.p., zwolnienie z obowiązku dołączenia zgody właściciela - obejmuje jedynie etap wszczęcia postępowania administracyjnego w tej kategorii spraw?

W toku prowadzonego postępowania organ musi ustalić prawidłowo wszystkie strony postępowania - także te, które nie są znane.

Czy zachodziła konieczność skorzystania z możliwości wynikających z art. 34 § 1 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 2000) - dalej k.p.a., przewidującego, że organ prowadzący postępowanie może wystąpić z wnioskiem do sądu o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności prawnych, o ile przedstawiciel nie został już wyznaczony?

Czy bardziej zasadne będzie zawieszenie przedmiotowego postępowania do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo aktu poświadczenia dziedziczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX