Jak powinien postąpić organ, jeżeli podmiot wystąpił o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód z rowu, w którym jest niedobór wody?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 9 października 2016 r.

PYTANIE

Właściciel stawów rybnych karpiowych - podmiot A - posiada pozwolenie wodnoprawne na pobór wody z rowu melioracji wodnych szczegółowych oraz na odprowadzanie wód wykorzystanych na potrzeby stawów do tego samego rowu melioracji wodnych szczegółowych - R4 (rów zatacza półkole, a stawy usytuowane są na cięciwie półkola). Rów R4 w miejscu poboru wody oraz w miejscu odprowadzenia wód poprodukcyjnych stanowi własność właściciela stawów podmiotu A. O wydanie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód z przedmiotowego rowu ubiega się właściciel sąsiedniej działki podmiot B, który także posiada staw rybny. Podmiot B uważa, że podmiot A całą wodę płynącą rowem przepuszcza przez stawy, w związku z czym odcinek rowu graniczący z działką podmiotu B jest suchy – brak wody w rowie. Tym samym, nawet jeśli podmiot B otrzyma pozwolenie wodnoprawne na pobór wód z rowu, to fizycznie nie będzie mógł go wykorzystać - w rowie nie ma wody.

Jak w opisanej sytuacji powinien postąpić starosta?

Czy starosta może zakazać podmiotowi A kierowania wody na swoje stawy, powodując tym samym, że na pewnym odcinku rów jest suchy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX