Jak powinien postąpić organ, jeśli strona nie pozostaje w zatrudnieniu i wnioskuje o ustalenie prawa do świadczeń, ale złożyła pozew przeciw byłemu pracodawcy i wystąpiła o przywrócenie do pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 listopada 2018 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 21 sierpnia 2017 r.

PYTANIE

Strona złożyła w tut. OPS wnioski o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, zasiłku rodzinnego oraz świadczenia wychowawczego i świadczenia rodzicielskiego. Na dzień składania wniosków strona nie pozostaje w zatrudnieniu (przedstawiła świadectwo pracy z ostatniego zatrudnienia) oraz nie jest uprawniona do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jednakże strona złożyła w sądzie pozew przeciw byłemu pracodawcy i wystąpiła z wnioskiem o przywrócenie do pracy.

Czy w takiej sytuacji można wydać dla strony decyzje ustalające prawo do wnioskowanych świadczeń (po zastosowaniu mechanizmu utraty dochodów, na podstawie wydanego świadectwa pracy, strona spełnia kryterium dochodowe uprawniające do wnioskowanych świadczeń )?

Czy należy zawiesić postępowanie do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd?

Jak w przedmiotowym przypadku należy rozpatrzeć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego (w przypadku rozstrzygnięcia sprawy w sądzie zgodnie z żądaniem strony możliwa jest sytuacja, iż zakład pracy zostanie zobowiązany do wypłaty stronie zasiłku macierzyńskiego)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX