Jak powinien postąpić najemca, jeśli wynajmujący nie wywiązał się z umowy i zagrożony karami wypowiedział umowę najemcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 19 października 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W kwietniu została podpisana umowa najmu na lokal. Najemca wywiązał się z umowy, wprowadził się i zaczął korzystać z lokalu. Jednocześnie nastąpiły komplikacje.

Wynajmujący nie wywiązał się z umowy, m.in.: nie dotrzymał terminu zakończenia prac remontowych przedmiotowego lokalu, za co groziła mu kara umowna. Jednakże zagrożony karami wynajmujący po kliku dniach od podpisania umowy wypowiedział umowę najemcy. Najemca uważa wypowiedzenie za bezzasadne, ponieważ zapłacił kaucję, czynsz z góry, poniósł nakłady (które powinien ponieś wynajmujący) by lokal był zdatny do użytkowania (wykończenia po pracach remontowych lokalu) i w dalszym ciągu w nim przebywa.

Co powinien zrobić w tej sytuacji najemca, by mógł korzystać z lokalu?

Do jakich instytucji może zgłosić się o pomoc?

Najemca wywiązał się i wywiązuje się z umowy i na własny koszt zrobił wykończenie lokalu, by można godnie w nim funkcjonować. Istnieją pisma wymieniane pomiędzy stronami, gdzie ewidentnie wynika z nich, że wynajmujący chciałby, aby najemca na własny koszt wykończył lokal. Chciałby, aby najemca wstawił drzwi do pomieszczeń, albo na własny koszt uzyskał pozwolenie na użytkowanie lokalu. Przy podpisywaniu umowy była mowa, że budynek ma wszelkie pozwolenie - niestety z czasem wynikło, że nie ma.

Jak powinien postąpić najemca?

Jakie zagrożenia istnieją ze strony wynajmującego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX