Jak powinien podstąpić organ w sytuacji gdy w sprawie o przyznanie świadczenia wychowawczego nie znajdują zastosowania przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 25 lipca 2016 r.

PYTANIE

Osoba w kwietniu 2016 r. złożyła wniosek o świadczenie wychowawcze wskazując, że wraz z córką i ojcem dziecka przebywa za granicą, druga córka pozostawała pod opieką babci w Polsce. Odesłano dokumenty do marszałka województwa z wnioskiem o stwierdzenie czy zachodzi koordynacja. W lipcu 2016 r. uzyskano odpowiedź, że nie zachodzi koordynacja, a wnioskodawca podlega przepisom kraju, w którym przebywa. Obecnie sytuacja rodziny uległa zmianie, wnioskodawca- matka dzieci w lipcu 2016 r. powróciła do Polski, sprawuje opiekę nad jednym dzieckiem, drugie dziecko pozostaje przy ojcu, który jest zatrudniony u niemieckiego pracodawcy i złożył wniosek w sądzie o ograniczenie władzy rodzicielskiej matce dziecka.

Jaką decyzję powinien podjąć organ właściwy?

Czy powinien wydać decyzję odmowną na okres kwiecień - czerwiec 2016 r. ze względu na pobyt za granicą i przyznać pani świadczenie wychowawcze na dziecko, które pozostaje pod jej opieką w składzie rodziny pomijając drugie dziecko i jego ojca, czy też przyznać świadczenie na dwoje dzieci od lipca 2016 r.?

Czy też ze względu na zmianę sytuacji konieczne jest złożenie nowego wniosku przez wnioskodawcę i ustalenie prawa do świadczeń od lipca 2016 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX