Jak potraktować przy wyliczaniu odpłatności za dom pomocy społecznej oszczędności osoby kierowanej do domu pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 3 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba samotna, której tut. OPS świadczył usługi opiekuńcze, trafiła do szpitala. Stan jej nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie i Pani złożyła wniosek o umieszczenie w DPS. Pani posiada emeryturę, od której zgodnie z przepisami powinno jej być naliczane 70% odpłatności za pobyt w DPS. Pani posiada również oszczędności w kwocie 20 000 zł (w gotówce).

Jak potraktować te oszczędności w ustalaniu odpłatności za DPS? W decyzji ustalającej odpłatność:

1) ustalić 70% odpłatności z emerytury, a resztę dopłaty do pobytu w DPS z oszczędności, do czasu wykorzystania oszczędności? Czy Pani musi wyrazić na to zgodę?

2) ustalić 70 % odpłatności z emerytury i ustalić dla gminy opłatę zastępczą, a oszczędności przekazać na depozyt do DPS i dopiero, po śmierci klientki, w postępowaniu spadkowym dochodzić zwrotu opłaty zastępczej poniesionej przez gminę?

Czy w ogóle odmówić kierowania do DPS – do czasu wykorzystania własnych możliwości tj. ustalić prywatnie DPS, Pani przez parę miesięcy będzie ponosiła sama odpłatność,i po tym czasie ruszyć z procedurą skierowania do DPS zgodnie z ustawą o pomocy społecznej? Czy może jest inne postępowanie w tej sytuacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX