Jak potraktować dla celów amortyzacji zainstalowany w wynajmowanych pomieszczeniach cyfrowy system telewizji przemysłowej (CCTV)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2015 r.

PYTANIE

Nasza spółka postanowiła zainstalować w wynajmowanych pomieszczeniach cyfrowy system telewizji przemysłowej (CCTV). Do funkcjonowania systemu konieczne są: cyfrowy rejestrator sieciowy NVR (zakupiliśmy rejestrator 32XIP) wpięty przez switch do sieci LAN, kamery IP wpięte przez switch do sieci LAN, osobne okablowanie LAN pomiędzy kamerami a switch-em w celu zachowania bezpieczeństwa. Kamery są zatem podłączone do rejestratora nie bezpośrednio (tak jak w przypadku systemów analogowych), lecz za pomocą sieci LAN. Każda z kamer może działać osobno - taka kamera posiada własny adres IP i może zostać przepięta do innej sieci lub może zostać podpięta bezpośrednio do komputera. Rejestrator jest oddzielnym urządzeniem realizującym funkcje związane z monitoringiem. Obraz z kamer jest rejestrowany przez rejestrator i jest dostępny na wpiętym do sieci LAN komputerze. Spółka instalująca dla nas system telewizji przemysłowej osobno wyceniła okablowanie wraz z montażem, kamery IP oraz rejestrator.

Czy możemy przyjąć, że kamery są osobnymi ŚT z grupy KŚT 622? Czy możemy przyjąć rejestrator cyfrowy jako osobny środek trwały z grupy KŚT 629?

Okablowanie łączące kamery i rejestrator jest wbudowane na stałe w budynek, zatem stanowiłoby zwiększenie wartości inwestycji w obcym budynku.

Czy możemy w taki sposób dokonać rozliczenia zakupionego sprzętu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX