Jak postąpić z ZFŚS przy przejęciu pracowników?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do spółki zostanie wniesiona aportem zorganizowana część innego przedsiębiorstwa wraz z pracownikami, którzy przejdą na podstawie art. 23[1] Kodeksu pracy. W wyniku negocjacji z organizacją związkową, przejętym pracownikom zagwarantowano przez okres dwóch lat stosowanie regulaminu wynagradzania i regulaminu ZFŚS obowiązujących u poprzedniego pracodawcy. Po zakończeniu wynegocjowanego okresu, środki funduszy ZFŚS obu spółek zostaną połączone, a świadczenia będą przyznawane zgodnie z regulaminem spółki przejmującej.

U nowego pracodawcy funkcjonuje ZFŚS, ale świadczenia przyznawane przez fundusz w znacznym stopniu różnią się od świadczeń funduszu firmy przekazującej, np. przejmowani pracownicy korzystali z pożyczek mieszkaniowych, których nie ma w regulaminie u przejmującego pracodawcy, corocznie otrzymywali dofinansowanie do wypoczynku, tzw. "wczasy pod gruszą", a u nowego pracodawcy takie dofinansowanie można otrzymać raz na 3 lata.

W jaki sposób będzie funkcjonował ZFŚS po przejściu tych pracowników?

Czy ze względu na różnice w rodzajach przyznawanych świadczeń, ich wysokości i częstotliwości otrzymywania, fundusz mógłby funkcjonować w dwóch grupach: fundusz socjalny obejmujący dotychczasowych pracowników spółki i fundusz socjalny z wyodrębnionym subkontem dla przejętych pracowników?

Czy przez okres dwóch lat po przejęciu pracowników, naliczania odpisu na ZFŚS należałoby dokonywać dla każdej z tych grup osobno, a poszczególne grupy pracowników mogłyby korzystać ze świadczeń zgodnie ze swoim regulaminem tylko w ramach swoich środków?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX