Jak postąpić w przypadku konieczności naliczenia składek ZUS, gdy wynagrodzenie jest ustalone w kwocie netto?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2019 roku zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy zlecenia. Zleceniobiorca oświadczył pisemnie, że jest zatrudniony u innego pracodawcy na umowę o pracę w związku z tym jako zleceniodawca odprowadzaliśmy tylko składkę zdrowotną (pracownik nie wnosił o składki dobrowolne). W wyniku przeprowadzonej kontroli ZUS dowiedzieliśmy się, że zleceniobiorca od 2020 r. jest osobą bezrobotną, o czym nas nie poinformował, pomimo złożonego oświadczenia, w którym zobowiązuje się do podania informacji w przypadku zmiany statusu zatrudnienia. W związku z powyższym należne jest zapłacenie zaległych składek za rok 2020 wraz z odsetkami. Umowa jaką podpisaliśmy z pracownikiem zawierała paragraf, który mówi o wypłacie netto za każdy kurs wykonany przez zleceniobiorcę, dlatego tak dostosowujemy wynagrodzenie brutto aby pracownik po potrąceniu zadeklarowanych składek i odprowadzeniu podatku otrzymał wynagrodzenie zgodne z umową.

Czy w związku z takim wpisem do umowy zlecenia składki, które jesteśmy zobowiązani wpłacić do ZUS z za rok 2020, będą stanowić przychód pracownika, skoro otrzymał wynagrodzenie zgodne z zapisem w umowie?

Nie możemy podnieść podstawy gdyż kontrola odnosiła się do już wypłaconych kwot brutto (bez składek). W przypadku gdyby pracownik poinformował nas o zaistniałych zmianach to wynagrodzenie brutto byłoby wprawdzie wyższe ale zgodnie z umową i tak otrzymałby tylko ustaloną kwotę zł netto za kurs a płatnik ponosiłby koszty składek emerytalno-rentowych, wypadkowych i funduszy. Jeżeli zażądamy od zleceniobiorcy zapłacenia należnych składek to w efekcie zmniejszy się kwota netto, którą należałoby z naszej strony wyrównać aby była zgodna z umową.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX