Jak postąpić w przypadku, gdy strona w toku postępowania nie przedkłada zaświadczenia o wysokości uzyskanego dochodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 9 sierpnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Sanakiewicz Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 7 czerwca 2023 r.

PYTANIE

Organ przyznał stronie wnioskowane świadczenia rodzinne w postaci zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy 2021/2022.

W styczniu 2023 r. pozyskano informację, iż wnioskodawczyni od sierpnia 2022 r. podjęła zatrudnienie na umowę o pracę. W związku z powyższym, organ wszczął postępowanie administracyjne. Ponieważ strona obecnie nie jest uprawniona do zasiłku rodzinnego, organ właściwy zwrócił się trzykrotnie do pracodawcy o wydanie zaświadczenia o dochodzie uzyskanym za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, tj. za miesiąc wrzesień 2022 r., jednakże do dnia dzisiejszego nie uzyskał żadnej odpowiedzi w ww. sprawie.

Jednocześnie organ zwrócił się do strony o dostarczenie dokumentu (w tym oświadczenia), o którym mowa powyżej, osoba uprawniona nie zareagowała na prośbę tutejszej instytucji. Wskazać należy, iż jakakolwiek próba kontaktu ze stroną była bezskuteczna. Powstaje zatem sytuacja, że ani strona, ani pracodawca nie reagują na pisma organu.

Nadmienić należy, że ani ZUS ani Urząd Skarbowy nie są w stanie wskazać wysokości dochodu (zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych) uzyskanego za wskazany miesiąc (ZUS nie posiada informacji o wysokości podatku należnego/zaliczki na podatek; US nie posiada informacji o jednostkowej miesięcznej wysokości podatku należnego/zaliczki na podatek).

Jakie dalsze kroki powinien podjąć organ, aby zakończyć lub umorzyć wszczęte postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX